تبلیغات
* سفیر فارس * - ورود به «مرز مهران» متوقف شد

* سفیر فارس *
 
بشارتی به من از کاروان بیار ای عشق!

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام کرد

ورود به «مرز مهران» متوقف شد/ حضور ۳ تا ۸ هزار زائر فاقد مدارک قانونی در مهران

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه ۳ تا ۸هزار نفر از افراد فاقد مدارک قانونی در مرز مهران مشاهده شده‌اند، گفت: به‌دلیل وجود این افراد تا عادی شدن شرایط، عبور و مرور از ایلام و لرستان به مهران متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ حسین ذوالفقاری ظهر امروز در نشستی خبری درباره آخرین وضعیت مرزهای 3‌گانه کشور و زائران اربعین حسینی اظهار کرد: از بامداد امروز با حضور بین 3 تا 8هزار نفر از افراد فاقد روادید و گذرنامه در مرز مهران مواجه شدیم که نگرانیها از سوی مسئولان محلی نیروی انتظامی به اطلاع ستاد مرکزی اربعین رسید.

وی ادامه داد: پس از درخواست مسئولان محلی و نیروی انتظامی، نیروها و خودروها به منطقه اعزام شدند تا افراد فاقد روادید و مدارک قانونی را به عقب بازگردانند؛  به همین دلیل تمهیداتی در مرز مهران اندیشیده شده تا شرایط عادی در این محدوده ایجاد شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: یکی از نگرانیهای ما تجمع زائران در مرز مهران و سوء‌استفاده افراد فاقد گذرنامه برای عبور بوده که به این دلیل عبور و مرور به سمت مرز مهران را متوقف کرده‌ایم تا شرایط در ساعتهای آتی عادی شود.

ذوالفقاری افزود: بنابر تصمیم‌گیری ستاد مرکزی اربعین و برای یافتن 3 تا 8هزار نفر از افراد فاقد روادید و مدارک قانونی، عبور و مرور از لرستان و ایلام به سمت مهران را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده‌ایم و زائرانی که در ایلام و لرستان هستند تا عادی شدن مرزها مورد پذیرایی و اسکان قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: سایر زائرانی که قصد حرکت از شهرهای خود به سمت مرز مهران را دارند، بهتر است مرزهای جنوبی را انتخاب کنند، چرا که فعلاً عبور و مرور از شهرهای مختلف بویژه ایلام و لرستان به سمت مهران ممنوع است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی تاکید کرد: به هر قیمتی افراد فاقد روادید و مدارک قانونی را به عقب باز می‌گردانیم و اجازه خروج آنها از مرزها را نخواهیم داد؛ 3 تا 8 هزار نفر از افراد فاقد گذرنامه در مرز مهران نیز هر چه زودتر شناسایی و عودت داده می‌شوند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: متأسفانه سال گذشته تعدادی افراد بدون ویزا و مدارک قانونی از مرزها عبور کردند که امسال به هیچ عنوان اجازه عبور افراد بدون گذرنامه و روادید از سوی مسئولان انتظامی کشورمان و مسئولان عراقی داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تعدادی افراد نیروی ویژه ناجا و کمیته امنیتی ـ انتظامی به مرز مهران رهسپار شده‌اند، گفت: در حال حاضر کنترلها به شدت در مرز مهران ادامه دارد و واحدهای احتیاط برای یافتن افراد فاقد ویزا، گذرنامه و مدارک قانونی در این مرز مستقر هستند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: تعدادی اتوبوس و خودرو نیز برای بازگشت افراد فاقد روادید و مدارک قانونی به منطقه اعزام شده‌اند و به زودی شرایط عادی در مرز مهران حکمفرما خواهد شد که امیدواریم زائران نیز همکاری لازم را داشته باشند.

ذوالفقاری تصریح کرد: اگر چنین وقایعی در مرز مهران ادامه یابد به طور حتم این مرز در آینده با مشکل مواجه خواهد شد و دولت عراق هم چنین وضعیتی را نمی‌پذیرد؛ بنابراین باید منتظر بسته شدن کامل مرز مهران باشیم.

وی درباره اینکه افراد فاقد روادید، گذرنامه و مدارک قانونی چگونه از لایه‌های امنیتی و گیتهای انتظامی عبور کرده‌‌اند، توضیح داد: اینگونه افراد از ازدحام جمعیت سوء استفاده کرده و از راههای فرعی خود را به مرز مهران رسانده‌اند که به طور حتم  با آنان برخورد خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا در ساعتهای گذشته نیز افراد فاقد مدارک قانونی در مرزهای عراق بازداشت شده‌اند یا خیر گفت: به غیر از 36 نفری که در هفته گذشته بازداشت شده و با رایزنیها به کشور بازگشتند تعدادی افراد فاقد مجوز نیز در خاک عراق بازداشت شده‌اند که به طور حتم با آنان برخورد خواهد شد.

ذوالفقاری بر دریافت ویزای اربعین، گذرنامه و مدارک قانونی از سوی زائران تاکید کرد و افزود: امسال دولت عراق و همچنین مسئولان کشورمان بر دریافت ویزا و داشتن مدارک قانونی تاکید کرده‌اند و به طور حتم با افراد خاطی برخورد خواهد شد.

وی درباره تعداد زائران عبور یافته از مرزهای سه‌گانه و هوایی کشورمان اظهار کرد: تا ساعت 24 شامگاه گذشته بیش از یک میلیون و 384هزار و 797 نفر از مرزهای کشورمان وارد خاک عراق شده‌اند که از این تعداد 598 هزار نفر از مرز مهران، 423هزار نفر از مرز شلمچه، 292هزار نفر از مرز چزابه و 70هزار و 62 نفر نیز از مرزهای هوایی خروج کرده‌اند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: تا پایان روز گذشته برای یک میلیون و 764هزار نفر روادید صادر شده و مساعدت برای ثبت‌نام و صدور روادید اتباع نیز به‌طور جد ادامه دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: بیش از 76هزار و 284 نفر از اتباع نیز برای زیارت اربعین نام‌نوسی کرده‌اند که برای 44هزار و 310 نفر از این افراد روادید صادر شده و سایر روادیدها نیز در حال صدور است.

وی با بیان اینکه صدور روادید تا پایان وقت روز جمعه ادامه دارد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از 2 میلیون نفر از هموطنان ما در ایام اربعین حسینی عازم عتبات عالیات شوند و این رقم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی درباره تمهیدات اندیشیده شده در مرز مهران اظهار کرد: برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده برای توقف حرکت به سمت مهران موقتی است و تصمیمات به‌منظور جلوگیری از معطلی زائران در مرز مهران و ممانعت از خروج افراد فاقد روادید خواهد بود.

ذوالفقاری در زمینه کمکهای انجام شده از سوی وزارت کشور و سایر دستگاهها و نهادها عنوان کرد: امسال به غیر از فعالیت دستگاهها و نهادهایی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اوقاف و امور خیریه و شهرداریها؛ وزارت کشور اعتباراتی بالغ بر 6 میلیارد تومان برای زیرساختهای مسیر زائران اربعین در نظر گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: کمکها و نذورات مردم نیز برای پذیرایی و اسکان در نظر گرفته شد و خوشبختانه هیچ‌گونه مشکلی در بحث زیرساختها و پذیرایی از زائران نداریم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه پذیرایی از زائران حسینی تا 25 ماه صفر ادامه دارد، تصریح کرد: امسال زائران اربعین حسینی سفر خود را به خوبی مدیریت کرده‌اند و خوشبختانه بخشی از زائران پیش از ایام پر ازدحام عبور و مرور زائران عازم عتبات عالیات شده‌اند که این رویکرد موجب نظم‌بخشی در زیارت اربعین حسینی خواهد شد.

ذوالفقاری با اشاره به کاهش مشکلات پیش آمده در مرزهای 3 گانه، گفت: خوشبختانه امسال نسبت به سنوات گذشته شاهد کاهش مشکلات بودیم و این نشانگر برنامه‌ریزی و همکاری مناسب زائران است.

وی افزود: تنها دو مشکل در روزهای گذشته پیش روی ما بود که یکی از آنها کنترلهای سخت‌گیرانه در مرز مهران در روزهای پنجشنبه و جمعه از سوی طرف عراقی بود که با رایزنیهای انجام شده حل و فصل شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی مشکل دوم را ورود افراد فاقد روادید و گذرنامه در شامگاه روز گذشته عنوان کرد و گفت: این مهم نیز به‌زودی در مرز مهران حل و فصل خواهد شد.

ذوالفقاری درباره امنیت زائران اربعین اظهار کرد: در رابطه با امنیت، مسئولان عراقی درخواستی نداشته‌اند اما گفته‌ایم که در داخل عراق مسئولیت امنیت به عهده خود دولت عراق است اما در زمینه کار مستشاری، هماهنگی، راهنمایی،  مشارکت و حتی سازماندهی برخی نیروهای مردمی در عراق برای افزایش ضریب امنیت زائران ایرانی به شکلهای مختلف و کنترل موکبهای ایرانی فعالیت خواهیم داشت.

وی با اشاره به حادثه سامرا و عملیات انتحاری در این منطقه گفت: بعد از حادثه تروریستی در هفته‌های گذشته، توصیه کردیم که زائران به این شهر سفر نکنند اما طبق اطلاعات به‌دست آمده امسال شاهد افزایش سه برابری زائران نسبت به سال گذشته هستیم.

لینکامنتلینکایمیلدنبالرهمفیسنماکلوبافسران
طبقه بندی: اخباراجتماعی، 
برچسب ها: مرز مهران،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 آبان 1395 توسط سفیر فارس
تمامی حقوق مطالب برای * سفیر فارس * محفوظ می باشد